بازرسی فنی منیفولد قزوین با استفاده از رادیوگرافی صنعتی

منیفولد جدید مرکز انتقال نفت قزوین با هدف اطمینان از صحت عملیات جوشکاری های انجام شده با استفاده از سیستم رادیوگرافی صنعتی مورد بازرسی قرار گرفت .

به گزارش صدای بانک، مهران مصفا مسئول واحد بازرسی فنی در اینباره گفت : در روش‌های رادیوگرافی با پرتوی ایکس که در دنیا معمول است، بسیاری از عیوب جسمی که مورد بازرسی فنی قرار می‌گیرد، به علت اختلاف عدد اتمی و چگالی با جسم مجاور با یک طیف پرتوی ایکس قابل شناسایی نیست.

وی افزود: این عدم شناسایی ممکن است بعدها زمانی که سازه یا مجموعه در مواجهه با شرایط کاری و تحت تنش یا نیروهای گوناگون ، باعث عیوب اساسی و شکست و خرابی کل آن شود که هزینه‌ای گاه جبران‌ناپذیر مالی و جانی به همراه داشته باشد.

مصفا ادامه داد: از این روش برای تست نقاط جوش و آشکار کردن ترک و شکاف در لوله ها و اتصالات استفاده می شود و می‌توان تا حد بسیار زیادی به کشف و آشکارسازی آنها اقدام نمود.

به گفته این مقام مسئول با استفاده از این روش که با همکاری شرکت رادیوگرافی صنعتی ایران انجام می پذیرد می‌توان با اطمینان بسیار بالاتری از صحت عملکرد و سالم بودن یک قطعه یا سیستم‌های وابسته سخن گفت و بر همین اساس اطمینان از جوشکاری های انجام شده و یافتن اشکالات متنوع در جوش که می تواند در دراز مدت تحت تنشهای مختلف منجر به شکست و پارگی خطوط و پاشش مواد نفتی و آتش سوزی و صدمات جانی و مالی فراوان شود ما را ملزم به بهره گیری از تست مذکور پس از اتمام عملیات می سازد .

وی عنوان کرد: با توجه به آنکه شناسائی اشکالات حین عملیات جوشکاری و ترمیم آنها می تواند مانع از شکستگی خط و پاشش و هدر رفت فرآورده ، آلودگی محیط زیست و تأثیر مخرب بر بافت گیاهی و جانوری محوطه ، آتش سوزی و از بین رفتن تجهیزات و آسیب رسیدن جدی به سلامت کارکنان گردد لذا میزان صرفه اقتصادی برخورداری از این روش غیرقابل برآورد است .

وی با بیان اینکه برای اجرای این روش اشعه ایکس توسط چشمه رادیو اکتیو بر روی خط جوش تابیده و پس از ظهور فیلم ، اشعه مورد بازبینی قرار می گیرد و اشکالات ثبت شده بررسی می شود خاطرنشان ساخت : این روش هم چنین برای پیدا کردن تغییرات ترکیب در مواد، ضخامت سنجی، تعیین محل قطعات اضافی یا معیوب که در داخل دستگاه ها وجود دارند و از دید پنهان هستند استفاده می شود و چون نمی توان با هیچ یک از حواس پنچ گانه تابش پرتوهای رادیواکتیو را احساس کرد پس باید به دقت از دستورالعمل های حفاظتی و ایمنی پیروی نمود.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.اخبار پر بازدید