ادغام تعاونی های «ثامن» و «مهر اقتصاد» در بانک انصار

معاون نظارت بانک مرکزی اعلام کرد: طبق آخرین تصمیم ها، تعاونی های ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار ادغام می شوند تا بانکی قوی تر تشکیل شود و به سهاماران و مردم خدمت رسانی کند.

به گزارش صدای بانک، «فرشاد حیدری» روز دوشنبه در نشست خبری در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه با توجه به اهتمام بانک مرکزی برای ساماندهی موسسه های فاقد مجوز از نظام پولی کشور، بحث ادغام تعاونی ثامن و بانک مهر اقتصاد به کجا رسید؟ اظهارداشت: ایجاد بانک ها برای ثبات مالی بیشتر و سلامت بهتر دنبال می شود و از این رو هرگونه ادغام و تغییری با این رویکرد است.

وی اظهراداشت: براساس توافقی که با ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصاد و دارایی داشتیم قرار شده تعاونی ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار ادغام شوند تا بانک قوی تر و جامع تر با رویکرد خدمات رسانی به کارکنان نیروهای مسلح، سپرده گذاران و سهامداران ایجاد شود.

حیدری تاکید کرد: این توافق انجام شده و درحال مراحل اجرایی آن هستیم و بهار سال آینده این ادغام انجام می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایرنا مبنی بر اینکه خردادماه امسال که خبر ادغام ثامن در موسسه کوثر مطرح شده با هجوم سپرده گذاران مواجه بودیم اکنون چه اطمینانی به مردم در این زمینه می دهید؟ گفت: آنچه انجام می شود تحت نظارت بانک مرکزی است و سپرده گذاران آسوده خاطر باشند زیرا این ادغام با تدبیر بانک مرکزی انجام می شود تا بانک سالم تری روی کارآید و این به نفع همه سهامداران و سپرده گذاران خواهد بود و جای هیچ نگرانی نیست.

حیدری درباره اینکه اوایل امسال نیز خبر ادغام موسسه ثامن منتشر شد و و بعد از آن مردم برای بستن حساب های خود به آن مراجعه کردند، اظهار داشت: خبر ادغام اولیه از طرف بانک مرکزی نبود و مدیر یک موسسه نظر شخصی خود را اعلام کرده بود که در نهایت مشخص شد این موسسه در این ادغام قرار ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بانک مرکزی به موسسه ثامن در تامین نقدینگی کمک کرد نیز گفت: با توجه به اینکه نوع خبر، حضور سپره گذاران را زیاد کرد بانک مرکزی از سه طریق اقدام به کمک کرد که نیازی به رسانه ای شدن آن نیست.

وی تاکید کرد: اگر کمک بانک مرکزی نبود، مشکلات بزرگتر می شد؛ البته بنگاه های اقتصادی باید منابع و مصارف خود را مدیریت کنند.

معاون نظارت بانک مرکزی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در آینده سایر بانک های وابسته به نهادهای نظامی نیز به این ادغام می پیوندند، گفت: سیاست کلی درباره بانک های نظامی و انتظامی اتخاذ شده اما نیازی به اعلام عمومی نیست و براساس مورد، اجرا می کنیم.

وی تاکید کرد: براساس تصمیم اتخاذ شده ، در این مرحله موسسه های مهر اقتصاد و ثامن در بانک انصار ادغام می شوند. در مرحله بعد سه واحد دیگر ساماندهی و این کار مرحله به مرحله اجرا می شود.

حیدری درباره دستور رییس جمهوری مبنی بر اینکه مجوز تاسیس بانک صادر نشود نیز گفت: این برنامه در دستور کار بانک مرکزی است در سال های 95 و 96 هیچ مجوزی ندادیم.

وی در عین حال افزود: درخواست هایی برای تاسیس بانک به بانک مرکزی ارسال شده که از جمله می توان به بانک قرض الحسنه رضوی و ایجاد بانک ها در مناطق آزاد چابهار و کیش اشاره کرد که در حال رسیدگی است.

وی با بیان اینکه پس از کار کارشناسی، این درخواست ها در شورای پول و اعتبار بررسی می شود، خاطرنشان ساخت: گرفتن مجوز منوط به این است که موجه باشد و کارشناسی بانک مرکزی ضرورت ایجاد آنها را تایید کند.

 
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.اخبار پر بازدید