دستور بانک مرکزی برای بازار گردانی اوراق «سخاب»

دوره توقف نماد معاملاتی ۱۰روزه می‌شود

مدیر عامل فرابورس از ابلاغ دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی بورسی و فرابورسی خبر داد و گفت: یکی از بانک‌های دولتی طی دو روز گذشته با دستور بانک مرکزی مامور عملیات بازارگردانی اوراق خزانه اسلامی بانکی شده است.

به گزارش صدای بانک،امیر هامونی از ابلاغ قریب الوقوع دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نماد معالاتی ناشران بورسی و غیر بورسی خبر داد و گفت: بر اساس این دستورالعمل دوره توقف نمادهای معاملاتی در بازار سهام حداکثر 10 روز معاملاتی خواهد بود.

هامونی با بیان اینکه توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی در بازار پایه از سوی سازمان بورس به شرکت فرابورس تفویض اختیار شده است، عنوان کرد: بر این اساس نمادهای معاملاتی همچون بانک ایران زمین که طی دو سال اخیر با توقف مواجه و لغو پذیرش شده و همچنین بانک شهر به بازار پایه «ج» انتقال می‌یابند.

وی افزود: بر اساس دستور العملی که سازمان بورس به زودی ابلاغ خواهد کرد و جزییاتی که به تازگی از سوی ریاست این سازمان اعلام شده، نخوه توقف و بازگشایی نماد های معاملاتی تغییر خواهد کرد و در عین حال تغییرات جدیدی در نحوه افشای شرکتی و تفاوت های با اهمیت بین تابلوهای معاملاتی مختلف به منظور ارتقاء و یا انتقال نمادهای معاملاتی شاهد خواهیم بود.

این مقام مسئول در برابر این پرسش که چرا با وجود الزام قانون بودجه 96 برای ورود بانک مرکزی به عملیات بازار باز بدهی و بازارگردانی اوراق خزانه دولتی اما تاکنون این اقدام صورت نگرفته و بازدهی موثر اوراق بدهی حتی به بیش از 50 درصد نیز در بازار بدهی خارج از بازار سهام بالغ می‌شود؛ پاسخ داد: بانک مرکزی طی روز های اخیر ورود کرده و در این زمینه از دو روز قبل یکی از بانک های دولتی از سوی بانک مرکزی موظف به بازار گردانی اوراق "اخزا" و "سخاب" شده است.

به گفته وی مقرر شده راهکارهای بازار سرمایه به منظور همگرا شدن میان نرخ بازاری و نرخ سود این اوراق از سوی بانک مرکزی به کار گرفته خواهد شد، تا بر اساس روش های مبتنی بر عرضه و تقاضا و مکانیزم‌های موجود نرخ بازدهی اوراق بدهی بهینه و کاهش یابد.

با وجود تصمیم بانک مرکزی، تاکنون هیچ بخشنامه و یا ابلاغیه‌ای به بانک ملی ایران به عنوان بانک عامل اوراق خزانه بانکی ارسال نشده و همچنان این اوراق با نرخ پذیرش و شرایط سابق در حال معامله بوده و نرخ سود موثر سالانه برخی از این اوراق به مرز 50 درصد رسیده است.

در عین حال گفته می شود، به زودی حجم زیادی از اوراق خزانه اسلامی بانکی برای سال 1396 روانه بازار غیر متشکل بدهی در شبکه بانکی خواهد شد.

 

 
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.اخبار پر بازدید