مدیر عامل بورس کالا عنوان کرد:

نقش مهم همایش‌های تخصصی برای شنیدن صدای تعاونی‌های پایین دست پتروشیمی

به باور سلطانی نژاد برای حل ناهنجاری‌های حوزه توزیع محصولات پتروشیمی نیز می‌توان از توان و دیدگاه تعاونی‌ها استفاده بهینه کرد و این در حالی است که در بورس از تعاونی‌های بخصوص تأمین نیاز انتظار می‌رود علاوه برایفای نقش توزیع کننده و تأمین مالی به عنوان یک ناظر عمل کنند.

به گزارش صدای بانک، سلطانی نژاد تاکید کرد:همایش تولید و توسعه پایدار،صنایع پایین دست پتروشیمی و تعاون با رویکرد تأمین مالی و بورس به دلیل مبنای تخصصی خود می‌تواند فایده ای به مخاطبان آن برساند و به نظر تا کنون چنین همایشی در این سطح برگزار نشده است.

مدیرعامل بورس کالا با اشاره به مزیت‌های تأمین مالی تشکل‌های مردمی همچون تعاونی‌ها در بورس کالا عنوان کرد:ترید فاینانس یا تأمین مالی برای خرید هم اکنون به مفهموم واقعی در کشور وجود ندارد و این در حالی است که تعاونی‌ها بخشی از این فرایند را برعهده گرفته‌اند.

حامد سلطانی نژاد با بیان اینکه این تشکل‌ها در بخش دیگری نیز مأموریت توزیع مویرگی کالا میان واحدهای اقتصادی اغلب کوچک و متوسط را بر عهده دارند افزود: هم اکنون به خوبی این وظیفه را انجام می‌دهند بطوریکه با تبدیل شدن به حلقه رابطی میان مصرف کننده و عرضه کننده پایین دستی که نمی‌تواند در بورس حضور یابد و یا تأمین مالی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه برخی تعاونی‌ها اندکی از مأموریت خود در تأمین مالی خرید و توزیع مویرگی کالا میان واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط فاصله گرفته و به سمت تجارت کالا روی آورده‌اند ، عنوان کرد:خرید و فروش در برخی از صنایعی که مأموریت برخی تشکل‌ها در تأمین کالا نبوده و نرخ‌هایی که به صورت غیر شفاف تعیین می‌شود باعث شده تا شفافیت چندانی در این مسیر وجود نداشته باشد.

این مقام مسئول بر ضرورت آسیب شناسی عملکرد و مأموریت اصلی تعاونی‌ها برای بازتعریف مجدد نقش آن‌ها تاکید کرد و گفت: اگر شرایط بگونه ای کشور به گونه ای بود که مواد اولیه آنچنان به وفور وجود داشت که بتواند براحتی در اختیار تعاونی‌ها قرار بگیرد و تعاونی‌ها به عنوان تاجری که بطور شفاف کارمی کنند بتوانند در فرایندی مناسب کار کنند شاید به نوعی مطلوب بازار و محیط کسب و کار بود اما الان شرایط  به این گونه نیست بویژه شرایطی که در بازار ارز وجود دارد و تعاونی‌ها در این مسیر با آسیب شناسی وضعیت موجود می‌توانند به وظیفه اصلی خود به نحو جدی تری بپردازند.

سلطانی نژاد نظارت بر تشکل‌ها و واحدهای کوچک و متوسط صنفی از طریق تعاونی‌های منطقه ای را یادآور شد و افزود: تجربه نشان داده اینکه تصور شود یک نهاد دولتی و حاکمتی در امر توزیع مواد اولیه صنایع پایین دستی نظارت کند هیچ گاه نمی‌تواند نظارت کاملی در بر داشته باشد اما  تعاونی‌ها می‌توانند از بازوهای نظارتی خود در این فرایند استفاده کرده و به رد یابی نحوه توزیع مواد اولیه بویژه در بخش مواد پتروشیمی در صنایعی که به صورت مویرگی برای آن‌ها تأمین کالا می‌شود کمک نمایند.

به باور وی برای حل ناهنجاری‌های حوزه توزیع محصولات پتروشیمی نیز می‌توان از توان و دیدگاه تعاونی‌ها استفاده بهینه کرد و این در حالی است که در بورس از تعاونی‌های بخصوص تأمین نیاز انتظار می‌رود علاوه برایفای نقش توزیع کننده و تأمین مالی به عنوان یک ناظر عمل کنند. 

این مقام مسئول در برابر این پرسش که چگونه می‌توان از تشکل‌های مردمی و  تعاونی به عنوان ناظران بازار توزیع مواد پتروشیمی استفاده کرد گفت:در این حوزه نیازی به تکلیف دادن به تعاونی‌ها نیست و هر گزارش نظارتی که داشته باشند همه مراجع اعم از بورس یا مراجع نظارتی مثل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان همگی پذیرای گزارش‌های این چنینی هستند.

سخنگوی بورس کالا با اشاره به کارکرد صنفی و منطقه ای تعاونی‌ها در این بازار عنوان کرد: این تشکل‌ها می‌توانند با مطرح کردن مسائل و مشکلات صنایع پایین دستی ، مباحث نظارتی را در حوزه خود ارائه دهند.

بطور مثال تعاونی تأمین نیاز کردستان می‌تواند براحتی ضمن نظارت بر واحدهای فعال اقتصادی این منطقه ، گزارش‌ها و آمارهای دقیق تری برای بررسی ارائه نماید.

وی ادامه داد:نقش منطقه ای و نقش صنفی این تعاونی‌ها می‌تواند به مباحث نظارتی کمک کند و این در حالی است که تعاونی‌ها به دلیل پیگیری مطالبات صنفی مختلف ، در بخش نظارتی نیز که تا حدی تخصصی است نقش فعال تری داشته باشند.

سلطانی نژاد تاکید کرد: اینکه چه کالایی با یکدیگر مخلوط شود و با چه نسبتی به محصول جدیدی برسند یک اقدام تخصصی است و حتماً تعاونی‌هایی که تخصصی تشکیل شده‌اند مثل بخش پی وی سی و محصولاتی که درهر منطقه ای استفاده می‌شود با نظارت پیوسته تعاونی‌ها فرایندی شفاف و منصفانه را برای همه واحدهای اقتصادی فعال در آن منطقه رقم بزنند.

این مقام مسئول یادآور شد:در کشورهای دیگر همه نقش‌های نظارتی را ضابطین قضایی ایفا نمی‌کنند و تا حدی  این نقش‌ها به مردم واگذار شده تا به این ترتیب اگر بطور مثال همسایه ای  در یک کسب و کار عملکردی اشتباه انجام می‌دهد سایر همسایه‌ها به وی تذکر دهند.در حوزه پتروشیمی این موضوع خطیر تر است چون ناهنجاری‌هایی عه در این صنعت وجود دارد بنا به نوع و کاربرد صنعت می‌تواند متنوع تر باشد و نظارت تخصصی همه جانبه ای را می‌طلبد.

مدیر عامل بورس کالا با بیان اینکه همایش‌هایی از این دست که تخصصی هستند می‌تواند خروجی مشخصی در پی داشته باشد تصریح کرد:در برخی همایش‌ها راجع به همه چیز صحبت می‌کنند اما وقتی محوریت بر روی یک موضوع خاص است و زحمت همایش افزایش می‌یابد بالطبع ساماندهی و سرپا نگاه داشتن آن سخت تر می‌شود چون نمی‌شود بطور سطحی از موضوعات تخصصی عبور کرد.

سلطانی نژاد تاکید کرد:همایش تولید و توسعه پایدار،اقتصاد مقاومتی و تعاون با رویکرد تأمین مالی و بورس به دلیل مبنای تخصصی خود می‌تواند فایده ای به مخاطبان آن برساند و به نظر تا کنون همچنین همایشی با این موضوع با این سطح برگزار نشده است.

نمی‌توان توقع داشت تا همه صنایع پایین دستی کشور در جلسات شرکت کنند و امکان پذیر نیست مگر با گردهمایی همچون همایش تعاون و اقتصاد مقاومتی که بخشی از صداها در این بخش بطور جدی شنیده می‌شود.

گفتنی است: قرار است همايش معرفی تعاونی های توزیعی و میزان بازار توزیع این تعاونی ها و  نقش تعاونی های توزیعی در اقتصاد مقاومتی و سطح صادرات معرفی تعاونی های توزیع در حوزه پترشيمي ۲۵ مهر ماه در سالن حافظ، مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار شود

علاقه‌مندان به شرکت در همایش می‌توانند جهت اطلاعات ثبت‌نام با شماره تلفن ۸۸۱۷۵۳۶۹ تماس بگیرند.

همچنین اطلاعات بیشتر درسایت www.temsp.ir درج‌شده است.

 
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.اخبار پر بازدید